Reklamlar

Virüs Rehberi

 • 1 Yanıt
 • 1508 Gösterim
 • *
 • Çevrimdışı aslan258

  • Forum Renk
  • *
  • 663
  • +38/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • Amaçsız bir dünya boş bir havuza benzer...
   • Profili Görüntüle
   • Forum Renk
  Virüs Rehberi
  « : Eylül 09, 2017, 18:10:10 »
  Değerli okuyucular,

  Bildiğimiz gibi bilgisayar virüsleri hem maddi hemde manevi olarak zararlı yazılımlardır. Bende insanları, bilgisayar virüsleri hakkında bilgilendirmek için bu yazı dizisini oluşturmaya karar verdim. Umarım okurken sıkılmaz ve virüsler hakkında işinize yarayacak bilgiler edinirsiniz.
                                                                                                                             
  Virüs Nedir? Virüslerin Tarihi

  Tıbbi terim olarak virüs bir mikrop çeşididir. Bilgisayar terimi olarak ise, virüs zararlı yazılımlara verilen genel addır. Yani virüs terimi tıp literatüründen, bilgisayar literatürüne girmiştir.

  Bilgisayar virüslerinin tarihine gelicek olursak bu tarih 1949'a kadar dayanıyor. 1949 yılında, John von Neumann adında bir bilim adamı kendi kendini taklit eden bir tür programın var olabileceği konusunda bir teori ortaya attı. Böylelikle ilk olarak bilgisayar virüsü terimi kullanılmış oldu.

  Tarihin ilk bilgisayar virüsü: Brain Virus

  Brain Virus, Pakistanlı iki kardeş tarafından 1986 yılında oluşturuldu ve tarihin ilk bilgisayar virüsü olarak literatüre geçti. Brain Virüsünün mucidi olan Alvi kardeşlere göre virüs zararsızdı ve tıbbi yazılımları korumak için geliştirilmişti ama daha sonra çıkan virüsler ne yazık ki her türlü kötü emele hizmet etti.

  Brain Virüsünün Görüntüsü (Sağ tarafta Alvi kardeşlerin adları ve adresleri)

  Tarihteki En Tehlikeli 10 Bilgisayar Virüsü

  Şimdi gelelim tarihte üretilmiş ve en çok zarar vermiş virüslere.

  10-Sircam

  W32.Sircam.Worm@mm adlı zararlı yazılım ilk olarak 2001 yılında ortaya çıktı. Yerleştiği bilgisayarları ele geçiren ve sistemden seçtiği dosyaları rastgele iletişim listesindeki kişilere yollayan bu zararlı yazılım birçok kişiyi kandırmıştı. Dosyaları rastgele silen yazılım insanların bir birine olan sanal güvenini zedeledi.

  9-Storm Worm

  2007 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım, 'Müslümanlar ve Hristiyanlar' arasında savaş başladı gibi sahte haber başlıklarıyla yayılıyordu. Aslında bir trojan olan yazılım bilgisayarların uzaktan kontrol edilmesini sağlıyordu. Şimdiye kadar storm worm'dan 1.800 e-posta etkilendi.

  8-CIH Virüsü

  Bilgisayarla 90'lı yılların sonlarında tanışmış insanlar için Chernobyl hâlâ korkulu bir rüyadır. 1998 yılında ortaya çıkan CIH virüsü Çernobil faciasının yaşandığı gün devreye girmişti. CIH virüsü, sabit diskleri çalışmaz hale getirip BIOS'lara zarar veriyordu. Dünya çapında sayısız bilgisayar için kabus olan Chernobyl 80 milyon dolarlık hasara neden oldu.
   
  7-SQL Slammer

  Bu zararlı yazılım en çok sunucu kullanan kişilerin korkulu rüyası oldu. 2003 yılında bir anda ortaya çıkan virüs, kendini rastgele bir IP üzerinden bilgisayarlara yolluyordu. O IP'yi kullanan bilgisayarda güvenlik yaması kurulmamış bir SQL Server varsa ağ ile olan bağlantısını kesiyordu. Sadece 10 dakiada dünya çapında 75 bin bilgisayara yayılan virüs 750 milyon dolarlık zarara neden oldu.

  6-Melissa (The Simspons)

  1999 yılında ortaya çıkan Melissa virüsü aslında şaka ve korkutma amacıyla yazmıştı. Adını bir dansçıdan alan virüs insanların +18 içeriğe olan açlığını kullanarak yayıldı. Orijinal virüslü maillerde 50 adet +18 içerikli sitenin adresini vadeden bir Word dosyası bulunuyordu.

  Bilgisayardaki kritik dosyaları silen Melissa, The Simsons.doc diye bir klasör açıp buraya ünlü komedi dizisinden rastgele replikler yapıştırıyordu. Virüsü yazan David L. Smith yakalandı ve suçunu itiraf etti.

  5-I Love You

  Bu virüs maddi zarar kadar saldırdığı kişinin kalbini kırmasıyla da ünlüydü. Melissa virüsü gibi e-posta yoluyla yayılan zararlı yazılım kendini bir aşk mektubu gibi tanıtıyordu. Mektubu okuyan kişinin bilgisayarını ele geçiren virüs daha sonra listede bulduğu herkese kendini yolluyordu. Önemli dosyaları silen virüs yüzünden 2000 yılında 8.7 milyar dolarlık maddi zarar yaşandı.

  4-Code Red

  2001 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım sunucuları saldırmayı seçiyordu. Sadece tek günde 359 bin bilgisayara yayılan Cod Red, Beyaz Saraya'da saldırmak için kullanıldı.
  Bilgisayarı aşırı yükleyen bu virüs, ayı zamanda bir arka kapı oluşturarak bilgisayarın kontrolünü başka insanlara veriyordu. 3 ay boyunca tehdidi süren virüsün günlük zararı ise 200 milyon dolar oldu.

  3-Conficker

  2008 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım birçok ülkede etkili oldu. Tam anlamıyla tüm güvenlik önlemleri alınmamış bilgisayarları ele geçiren Conficker, bilgisayarı açık kapı haline getiriyordu.

  2-Sobig.F

  Sobig.f virüsü sanal dünyada hızla yayılan bir felaketten farksızdı. Dünya çapında 500 milyondan fazla kişiye bulaşan virüs ortaya çıktığı 2003 yılında 35 milyar dolarlık zarara neden oldu. Bilgisayarları kullanılmayacak  derecede yavaşlatan virüsün en tehlikeli yanı ise dünya çapındaki e-posta sunucularını aşırı yükleyerek tüm mail trafiğini felç etmesiydi. Devreye girdiği ilk saat içerisinde 1 milyondan fazla bilgisayara kendini kopyalayabildi.

  1-MyDoom

  Mydoom tarihin gördüğü en tehlikeli zararlı yazılımlardan biriydi. 2004 yılında ortaya çıkan Mydoom bulaştığı bilgisayardan özür dileyen ilginç bir yapıya sahipti. Kimin tarafından yazıldığı asla belirlenmeyen virüs çıktığı dönemdeki dünya e-posta trafiğini felç etmişti. Mydoom dünya çapında 38 milyar dolarlık zarara neden oldu.

  Bu sıralamadan da görebileceğiniz gibi virüsler çok büyük maddi zararlara neden olmuşlar ve olmaya devam ediyorlar.

  Virüslerin Çalışma Prensibi

  Virüslerin tarihi hakkında bilgi verdikten sonra, gelelim virüslerin çalışma prensiplerine. Öncelikle bilgisayar virüslerinin adlarını aldığı tıbbi terim olarak virüsü inceleyelim. Tıbbi terim olarak virüs hakkında doktorların bir deyişi vardır; "Mikroplar zıplayamaz". Bu söz aynı şekilde bilgisayar virüsleri içinde geçerlidir. Tıbbi olarak virüslerin bir yerden bir yere bulaşması için bir köprü bulması gerekir. Bu köprü hava, su veya cilt teması olabilir. Aynı şekilde bilgisayar virüsleri için bu köprü internettir.

  Bu temel bilgiyi verdikten sonra virüslerin hangi mantığı işleyerek çalıştığını anlatmaya başlayabilirim. Virüsler yukarıda da bahsettiğim gibi "yayılma" politikası güderler yani ne kadar yayılma imkanı varsa onu kullanırlar. Tabi bu yayılma politikasını uygulamak için virüslere bir ağ gerekir bu ağ internettir. Yalnız şunu unutmamak gerekir; Virüsler kendi başlarına oluşmaz ve yayılmazlar. Virüsleri oluşturan kişiler onları bir kere internete saldığı zaman onlar artık görevlerini yerine getirmeye çalışır ve eğer yakalanmazlarsa belkide yıllarca internette dolaşırlar.

  Aşama Aşama Yayılma Politikası

  1)Virüs bir insan tarafından üretilir.
  2)Üreten kişi tarafından yayılma organı seçilir (genellikle internettir).
  3)Virüs internete (yayılma organını internet olarak varsayalım) bir web sitesinden veya bir program üzerinden yayılır.
  4)Virüs bir web sitesi üzerinen (bunu tercih ettiğimizi varsayalım) indirilir ve anti-virüs yazılımı farketmez ise kullanıcıya bulaşmış olur.
  5)Kullanıcıya bulaştıktan sonra virüsün işlevi neyse onu yerine getirir ve aynı zamanda asla görevini yerine getirdikten sonra boş durmaz ve farklı yollardan yayılmaya devam eder.

  Yukarıda yazdıklarımla beraber, virüs nedir? Virüslerin tarihi, Brain Virus, tarihteki en tehlikeli 10 bilgisayar virüsü ve virüslerin çalışma prensibi konularını anlatmış bulunuyorum. Şimdi sırada bir virüsün içeriğini incelemek var.

  Virüs Örneği

  Aşağıda içeriğini göreceğiniz virüs eğitim amacıyla gösterilmektedir. Virüsün nasıl uygulanabileceği anlatılmayacaktır.

  Aşağıda örneğini gördüğünüz virüs çok basit bir virüstür ve işlevi bilgisayardaki bir driverı silmektir. Bu tür küçük virüsler genelde şaka amaçlı kullanılmaktadır. Artık mizah anlayışı virüslerle olan bir arkadaşınız varsa ondan böyle bir şaka bekleyebilirsiniz.

  Driver Silici Virüs Örneği

  Virüslerden Nasıl Korunmalı?

  Bilgisayar sistemlerinde en zayıf halka her zaman insandır ve çoğu zaman hack saldırılarının veya virüs saldırılarının aşması gereken en kolay duvar insandır. İşte bu yüzden saldırganlardan korunmak için kedimizi bilinçlendirmeliyiz yoksa kullandığımız güvenlik duvarları, anti-virüs yazılımları hiç bir işe yaramaz.

  Peki nedir bu korunma yöntemleri?

  1-İki kere düşünün. Bir bağlantıya tıklarken, bir e-postayı açarken, bir dosya indirirken; ne yaptığınızın farkına varın. Senaryo; mail kutunuza "Opel 2017 Fiyat Listesi" diye bir mail geldi ve sizde maili açıp içindeki fiyat listesi adı altındaki PDF dosyasını indirdiniz. Çözüm; indirdiğiniz dosya büyük ihtimalle fidye yazılım içeriyordu ama siz bunun farkında değildiniz ve o mailin gerçekten Opel'den geldiğine inandınız. İşte en başta dediğim gibi; bir bağlantıya tıklarken, bir e-postayı açarken, bir dosya indirirken iki kere düşünün.

  2-Sohbet ettiğiniz kişilere dikkat edin. İnternet ortamında daha önce hiç yüz yüze konuşmadığınız ama internetten sürekli konuştuğunuz kişiler olabilir. İşte tamda burada o kişilere dikkat etmeniz gerekiyor çünkü konuştuğunuz kişi ya bir sosyal mühendisse! O zaman sizin ruhunuz bile duymadan bilgilerinizi ele geçirebilir. Konuştuğunuz kişinin sosyal mühendis olmadığını anlamak ise çok kolay. Konuştuğunuz kişi sizden; kimlik numaranızı, telefon numaranızı, şifrelerinizi istiyorsa veya size bir bağlantı gönderiyorsa o bir sosyal mühendistir. Çözüm; tanımadığınız kişilerle iletişim kurmayın.

  3-Anti-virüs yazılımınızı güncel tutun. Her ne kadar bilgisayar sistemlerinin en zayıf halkası insan olsada anti-virüs yazılımınızı güncel tutmak bir zorunluluktur.

  Bu 3 maddeyi alışkanlık haline getirirseniz virüsler sizden uzak kalacaktır.

  Anti-Virüs Yazılımları Virüs Mü Çağırıyor?

  Bu konu yıllardır forumlarda veya bloglarda tartışıldı. Bazı kişilerin iddialarına göre, hiç bir anti-virüs programı kullanmamak ve internette ne yaptığınıza dikkat ederek dolaşmak, virüs sorununu ortadan kaldırıyor. Peki bu iddia doğru mu? Yani anti-virüs programı kullanmak virüsleri çağırıyor mu? Veya anti-virüs firmaları kasıtlı olarak virüs mü yayınlıyor?

  Anti-virüs firmalarının kasıtlı olarak virüs yayınladığına dair herhangi bir kanıt bulunmamakta ama deneyimler sonucu Windows'ta bulunan ve varsayılan olarak gelen Defender anti-virüs yazılımını kullanmak ve internette ne yaptığını bilerek dolaşmanın işe yaradığı ortaya çıkmıştır.

  Sonuç olarak, benim tavsiyem, hiç bir anti-virüs programı kullanmamak yerine, Windows Defender yazılımını kullanmak ve virüsten korunma yöntemlerini uygulamak.

  Son Söz

  Bu yazı dizisinde sizleri  bilgisayar virüsleri hakkında bilinçlendirmek istedim. Umarım bilgisayar virüsleri hakkında yeni bilgiler edinmişsinizdir.

  Kaynakça:
  http://shiftdelete.net/en-tehlikeli-10-bilgisayar-virusu-28544
  https://tr.wikipedia.org/wiki/John_von_Neumann
  https://en.wikipedia.org/wiki/Brain_(computer_virus)
  3
  7
  2
  0
  0
  « Son Düzenleme: Eylül 10, 2017, 13:03:52 Gönderen: aslan258 »


  SONSUZ AŞKIMIZI KİME VAAT EDERSEK EDELİM SONUÇTA HEPİMİZ "ÖLÜMÜN" NİŞANLISIYIZ...

  [Zamanı geldiğinde]

  [Gâvurdan dost, domuzdan post olmaz]

 • Çevrimdışı hakanbaltet

  • *
  • 4
  • +0/-0
  • Cinsiyet: Bay
   • Profili Görüntüle
   • http://www.ateslitaraftar.com/
  Ynt: Virüs Rehberi
  « Yanıtla #1 : Eylül 29, 2017, 18:41:27 »
  Eski virüsler artık kalmadı, bir çok antivirüs programı yeni virüsleri otomatik olarak bulup silebiliyor. Eskiden windows 95 ve xp zamanında virüsler yaygınlaşmıştı.

   

  Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

  Kullanıcı Adı: E-Posta:
  Doğrulama:
  Dünyanın en güzel ülkesi? (Türkiye):

  İnternetten Para Kazanma Rehberi

  Başlatan sadeForumun Site Tanıtımları

  Yanıt: 0
  Gösterim: 870
  Son İleti Kasım 07, 2014, 00:15:45
  Gönderen: sade
  Gazipasa Firma rehberi - Gazipasalim.com

  Başlatan nullsixForumun Site Tanıtımları

  Yanıt: 1
  Gösterim: 1189
  Son İleti Kasım 15, 2014, 10:57:29
  Gönderen: aslan258
  Oltu Rehberi - www.olturehberi.com

  Başlatan olturehberiForumun Site Tanıtımları

  Yanıt: 0
  Gösterim: 827
  Son İleti Aralık 13, 2015, 19:51:53
  Gönderen: olturehberi
  SİNEMA REHBERİ - SİNEMAKTUEL.COM

  Başlatan seoagaForumun Site Tanıtımları

  Yanıt: 0
  Gösterim: 1054
  Son İleti Aralık 21, 2014, 13:20:19
  Gönderen: seoaga