Reklamlar

Peltier Nedir? Ne için kullanılır? Peltierden mini buzdolabı

 • 0 Yanıt
 • 4503 Gösterim
 • Çevrimdışı KochGıby

  • *
  • 81
  • +30/-0
  • Cinsiyet: Bay
   • Profili Görüntüle
   • Forum Renk  Peltier 1923'te icat edilen  çoğunlukla soğutma amaçlı kullanılan bir alettir. Estonyalı bilim adamı Thomas Johann Seebeck tarafından bulunmuştur. Ancak peltieri geliştirenler Fransa ve İngiltere'nin bilim adamlarıdır.   Laptop işlemci soğutucularında sıklıkla kullanılır. Yer kaplamadığından dolayı, küçük alanlarda kullanılır. Laptop'un yanı sıra seri imalatı olmayan, bazı insanların yaptığı portatif klimalarda-buzdolaplarında kullanılır peltier.

   Peltierin bir tarafı sıcak, bir tarafı soğuktur. Sıcak taraf ne kadar soğuk tutulursa, soğuk taraf o kadar soğur. Peltierin sıcak tarafı iyice soğutulursa, soğuk taraf -35° civarına dahi gelebilir. Tabi bu peltierin kalitesine bağlıdır. Örneğin kaliteli bir peltierin sıcak tarafı 50° olduğunu düşünürsek, soğuk tarafı 70-80 derecelik farkla -25°ye gelebilr. Daha ucuz ve kalitesiz bir peltier alırsanız bu derece farkı 60° civarı olur. Yani sıcak tarafı 60° ise soğuk tarafı 0° civarı olur.
   
   Peltier kullanarak yapılabilecek en iyi şeylerden birisi de mini buzdolabıdır. Mini buzdolabını yapmak için  bir hazne bulmanız, peltierin sıcak tarafını soğutacak ve soğuk havayı üfleyecek kaliteli güzel fanlar (2 tane) bir de alüminyum levha-blok (2 tane). Tüm bunların elektriğini sağlayacak bir enerji kaynağı. Eğer bu mini buzdolabı araç için yapılıyorsa enerji kaynağı olarak akü kullanılabilir. Evinizde kullanıcaksanız bu buzdolabını peltierinize göre bir adaptör alabilirsiniz. Bunda önerim tek bir peltier değilde birkaç peltier kullanmanızdır. Dediğim gibi birkaç tane kullanacaksanız peltierden aracınız için pek uygun olmayabilir. Zaten bu yüzden karavancılar peltierden buzdolabını pek sevmiyor ve önermiyor.

   Fanı alüminyum bloğa sabitlersiniz. Ardından peltierin sıcak tarafını termal macunla alüminyum bloğa yapıştırabilirsiniz. Yalnız burada çok dikkatli olmanız gerekir çünkü peltierle blok arasında boşluk kalmamalı. Eğer kalırsa sıcak taraf tam soğuyamaz dolayısıyla tam verim alamassınız. Aynı şeyi soğuk  tarafa da yapınız. Soğuk tarafa da bir blok ve termal macun. Ardından soğuk havayı buzdolabının içine üfleyecek şekilde fanı koyarsınız. Termal macun bunu iyi yapıştırır mı diye sorarsanız çok iyi yapıştırır. Ama buna da pek güvenmiyorsanız peltierin etrafını silikonla doldurabilirsiniz. Sonra bunların elektrik bağlantılarını yapıp hazneye uygun şekilde yerleştirdikten sonra buzdolabınız hazır olur.

   Sıcak-soğuk tarafını nasıl anlayacağım diyorsanız, peltiere adaptör yardımıyla 3-4 saniye elektrik vermeniz yeterli olacaktır. Sonrasında elinizle peltieri kontrol edin. Sıcak taraf ateş gibi çok sıcak olur; soğuk tarafta sıcak tarafa nazaran daha az aıcak olur. Böylelikle sıcak-soğuk taraf anlaşılabilir.

   Eğer bir portatif klima yapmak istiyorsanız aynı işlemleri yapabilirsiniz. Nasıl bir şeye yerleştireceğiniz, tasarımı size kalmış. Peltierle elektrik üretimi de yapılabir ancak bu  biraz kârsız olduğundan dolayı pek kullanılmıyor.

   Her şeye karar verdiniz bir proje yapacaksınız. Ama bunun için pekte para harcamak istemiyorsanız peltierleri yurtdışından, Ebay'dan alabilirsiniz. Türkiye'deki ucuz,küçük bir peltier 15 TL, Ebay'daki aynı peltier 3 TL. Gerçekten çok büyük bir fark var. Aynı şey termal macun için de geçerli. İsterseniz alışverişinizi Ebay'dan yapabilirsiniz.

   Peltier hakkında sormak istediğiniz her türlü soruyu yazabilirsiniz.
  8
  1
  1
  0
  1
  « Son Düzenleme: Şubat 11, 2016, 13:01:24 Gönderen: KochGıby »   

  Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

  Kullanıcı Adı: E-Posta:
  Doğrulama:
  Dünyanın en güzel ülkesi? (Türkiye):

  Kuş gözlemciliği nedir? Nasıl yapılır? Ve nerelerde yapılır?

  Başlatan aslan258Forumun Gözlem Hobileri

  Yanıt: 0
  Gösterim: 7077
  Son İleti Haziran 02, 2014, 18:55:49
  Gönderen: aslan258
  İş arayanlar için İş İlanları Sitesi - is-ilanlari.org

  Başlatan nullsixForumun Site Tanıtımları

  Yanıt: 0
  Gösterim: 1139
  Son İleti Aralık 15, 2014, 18:22:52
  Gönderen: nullsix
  En uygun bilet için Bilet City

  Başlatan b.a.f.Forumun Site Tanıtımları

  Yanıt: 2
  Gösterim: 1961
  Son İleti Ekim 07, 2015, 00:06:24
  Gönderen: bkwebtasarim
  Google İndex Sayısının Önemi Nedir?

  Başlatan aslan258Forumun SEO

  Yanıt: 0
  Gösterim: 2214
  Son İleti Ocak 08, 2015, 16:27:02
  Gönderen: aslan258
  PageRank Nedir? (Google'ın Gözündeki Değerimiz)

  Başlatan aslan258Forumun SEO

  Yanıt: 0
  Gösterim: 1678
  Son İleti Aralık 31, 2014, 16:32:56
  Gönderen: aslan258