Reklamlar

2017'de Siber Tehditler

 • 1 Yanıt
 • 1006 Gösterim
 • *
 • Çevrimdışı aslan258

  • Forum Renk
  • *
  • 663
  • +38/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • Amaçsız bir dünya boş bir havuza benzer...
   • Profili Görüntüle
   • Forum Renk
  2017'de Siber Tehditler
  « : Aralık 31, 2016, 19:28:48 »
  Değerli Forum Renk üyeleri ve ziyaretçileri,

  Bu yazımda sizlere 2017'de bizleri ne gibi siber tehditler beklediğinden bahsedeceğim.

  Öncelikle, 2017'nin tüm İslam alemi ve ülkemiz için hayırlı bir sene olmasını diliyorum.

  Bu yazımda işleyeceğim konular;

  1- 2017 Siber Dünya İçin Neler Vaadediyor?
  2- Nesnelerin İnterneti Nasıl Korunacak?
  3- 2017'de Sosyal Mühendislik Nasıl Şekillenecek?
  4- 2017'de Sosyal Medya Güvenliği


  1) 2017 Siber Dünya İçin Neler Vaadediyor?

  Siber dünya için 2017 yılı dolu dolu geçecek; dünyadaki politik olaylar, siber ordular, nesnelerin interneti, akıllı arabalar gibi gelişmeler bu doluluğun sebebi olacak. 2017'de veri güvenliğinin önemi daha da iyi anlaşılacak. Örneğin, bulut teknolojilerinin iyice yaygınlaşması veri güvenliğinin önemini bize gösterecek.

  2017 siber dünya için aynı zamanda yeni bir boyuta taşınacak. Bu yeni boyut nesnelerin boyutu olacak. Son zamanlarda; internete bağlanan buzdolabı, internete bağlanan klavye vb. gibi nesneler üretilmeye başlandı. Şimdi düşündüğümüz zaman bu nesneler internete bağlanacak ama bu bağlantı güvenli olacak mı? Sorusu akıllara geliyor. Mesela Tesla'nın ürettiği bir akıllı araç (aynı zamanda elektrikli bir araç) uzaktan hacklenmişti ama merak etmeyin nesnelerin interneti üzerine çalışan firmalar bu güvenlik zaafiyetleri üzerine çalışıyorlar.

  2017 siber dünya için "siber savaş" döneminin iyice arttığı bir yıl olacak. Bu siber savaşlar ülkelerin  siber ordularını kurmasıyla iyice ateşlenecek ama zaten şuan bile siber savaşlar olmakta.

  Peki, Türkiye için siber savaş nasıl olacak?

  Türkiye için siber savaş dönemi aslında 2000'lerde başladı bu savaş devlet tarafından yapılmadı ama gönüllü olarak bazı timler kuruldu -ki bu timler hâla var-  timler Türkiye'ye saldırı düzenleyen yabancı veya yerli bazı ekiplere karşı savaş ilan ettiler ve kazandılar.

  Günümüze gelecek olursak, şimdilerde devletimiz tarafından bir "siber ordu" kurulma çalışmaları başladı. Yani artık ülkemiz de kendi siber ordusuna sahip olacak ama burada belirtmek isterim ki; devletten bağımsız olarak devletimize yardım eden bir çok tim var. Bu timler her daim devletimize yardım etmeye devam edecek.

  2) Nesnelerin İnterneti Nasıl Korunacak?

  Nesnelerin interneti siber dünya için bir dönüm noktası olacak ve siber dünyaya yeni bir boyut açılacak. Bu dönüm noktasında 2017 yılının bir önemi var çünkü nesnelerin interneti bu yılda önceki yıllara nazaran daha çok yaygınlaşacak ve geliştirilecek.

  Peki, bu nesnelerin interneti nasıl korunacak?

  Bu soru benim kadar bu işlerle uğraşan firmalarında aklına takılan bir soru. Bu soruya hâla kesin bir cevap yok çünkü nesnelerin interneti çok yeni bir teknoloji. Bu teknolojinin yeni olması güvenlik zaafiyetlerinin de fazla olmasına yol açıyor. Bu zaafiyetler, geliştirici firmalar tarafından tespit edilip kapatılmaya çalışılıyor. Aynı zamanda ,bu zaafiyetlerin tespitinde bazı beyaz şapkalı hacker firmalarının büyük katkısı var. Örneğin Tesla firmasının üretmiş olduğu akıllı bir araç, bir beyaz şapkalı güvenlik firması tarafından hacklendi ve güvenlik firması bu zaafiyeti Tesla'ya bildirdi. Yani demem o ki; bazen üretici firma her zaafiyeti tespit edemez ve başka firmalara, başka çözümlere ihtiyaç duyar, biz de bu duruma "el elden üstündür" diyoruz.

  Son olarak, söylemeliyim ki 2017 yılı siber dünya için yeni bir boyuta taşınacak ve bu boyut için yeni bir güvenlik alanı ortaya çıkacak.

  3) 2017'de Sosyal Mühendislik Nasıl Şekillenecek?

  Öncelikle sosyal mühendislik nedir? Sorusuna cevabı buradan bulabilirsiniz.

  2017 yılından önceki yıllarda da sosyal mühendislik zaten çok popüler bir yöntemdi. Ama 2017 için sosyal mühendisliğin ayrı bir yeri var. Bunun nedeni her geçen gün, sistemlerin güvenlik zaafiyetlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Durum böyle olunca sistemin en zayıf halkası "insan" hedef tahtası oluyor. Sosyal mühendis dediğimiz kişilerde bunu bildiği için hedef tahtasına okları gönderiyorlar.

  Bu oklardan korunmak için bizim bir takım güvenlik yöntemlerini bilmemiz gerekiyor. Bu yöntemleri uygulamak genel kullanıcılar için oldukça kolay uygulanabilir durumda.

  Gelelim 2017'de sosyal mühendislerin hangi yöntemlerle insanları kandırmaya çalışacaklarına. 2017'de sosyal mühendisler, yine eski yöntemlerini kullanacak ama bu yöntemlerine güncel yöntemlerini ekleyecekler. Örneğin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra telefon dolandırıcılarının -ki telefon dolandırıcıları da birer sosyal mühendis sayılır- kişileri FETÖ üyesi olmakla suçlayarak insanları dolandırmaları buna örnektir.

  Son olarak, 2017'de sosyal mühendislerin oltasına takılan insanları sık sık görmeye devam edeceğiz. Bu oltaya takılan insanları sadece telefon dolandırıcılarının oltasına takılan insanlar olarak düşünmeyin. Bu oltaya takılan insanlar "sosyal medya" aracılığıyla da oltaya takılacaklar.

  4) 2017'de Sosyal Medya Güvenliği

  2017 sosyal medya siteleri için önceki yıllarda olduğu gibi "üye kapma" yarışıyla geçecek. Çünkü her geçen gün yeni bir sosyal medya sitesi ortaya çıkıyor ve bu yeni sosyal medya siteleri diğerlerinden üye kapmaya çalışıyor. Bu yarış sonucunda kullanıcılar çoğu sosyal medya sitesine üye oluyor.

  Biz gelelim bu sosyal medya sitelerindeki güvenlik tehditlerine. Zaten hali hazırda bulunan tehditler  var ama 2017'de sosyal medya güvenliği ön plana çıkacak. Bunun nedeni sosyal medya üylerinin artması ve hackerların bu geniş havuzdan istediği balığı seçme imkânının artmasıdır. Yani her geçen gün yeni güvenlik zaafiyetleri ortaya çıkıyor ve bu zaafiyetler nedeniyle bir çok insan sosyal medya  kurbanı oluyor.

  Bu güvenlik zaafiyetleri bazen sitenin kendisinde bazen en zayıf halka olan "insan"da bulunuyor. Kullanıcılar elbetteki bu sitelerdeki güvenlik zaafiyetlerini tespit edemez ama kendi zaafiyetlerini ortadan kaldırabilirler.

  Bu zaafiyetler önceki yıllarda olduğu gibi yine aynı ama yeni virüsler, yeni sosyal mühendislik yöntemleri de kullanıcıları bekleyen tehditler arasında. Kullanıcıların bu yöntemlere kanmaması için çok basit bir yöntem uygulamaları yeterli. Bu yöntem; bir bağlantıya tıklarken, bir kişiyle konuşurken iki kere düşünmektir.

  Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.
  1
  1
  1
  0
  0


  SONSUZ AŞKIMIZI KİME VAAT EDERSEK EDELİM SONUÇTA HEPİMİZ "ÖLÜMÜN" NİŞANLISIYIZ...

  [Zamanı geldiğinde]

  [Gâvurdan dost, domuzdan post olmaz]

 • ozarslan57

  Ynt: 2017'de Siber Tehditler
  « Yanıtla #1 : Şubat 23, 2017, 10:37:40 »
  teşekkür ederim bro !!  ;D
  thank you bro !!!

   

  Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

  Kullanıcı Adı: E-Posta:
  Doğrulama:
  Dünyanın en güzel ülkesi? (Türkiye):

  2017-2018 Sezonu Şampiyon Hangi Takım Olur?

  Başlatan aslan258Forumun Futbol

  Yanıt: 0
  Gösterim: 1243
  Son İleti Haziran 20, 2017, 13:55:12
  Gönderen: aslan258
  Uçan Araba 2017'de Geliyor!

  Başlatan aslan258Forumun Araç Bölümü

  Yanıt: 0
  Gösterim: 1420
  Son İleti Nisan 09, 2015, 17:02:00
  Gönderen: aslan258
  E3 2017'de Tanıtılacak Oyunlar

  Başlatan aslan258Forumun Oyun Haberleri

  Yanıt: 0
  Gösterim: 578
  Son İleti Haziran 11, 2017, 17:01:03
  Gönderen: aslan258
  Dünya Siber Saldırı Altında!

  Başlatan aslan258Forumun Güvenlik

  Yanıt: 0
  Gösterim: 491
  Son İleti Mayıs 13, 2017, 14:39:22
  Gönderen: aslan258